Prečo my?

Čo robíme

JMV spol. s.r.o. je stavebná firma, ktorá sa zaoberá výstavbou montovaných nízkoenergetických pasívnych domov a dokončovacími stavebnými prácami. Od roku 1995 pôsobíme na zahraničnom a od roku 2009 aj na slovenskom trhu.

Na výstavbu domov používame iba ekologické materiály z obnoviteľných zdrojov. Naše domy sú 100% zrecyklovateľné o čom svedčia i získané certifikáty. Spokojnosť zákazníka a ochrana prírody sú pre nás na prvom mieste!

Výrobná hala

Drevo ako surovina

Drevo je jediná obnoviteľná surovina, ktorú možno využiť v stavebníctve na realizáciu nosných konštrukcií až päťpodlažných montovaných domov.

Moderné stavebné konštrukcie a stavby z dreva môžu bez problémov slúžiť svojmu účelu aj 150 rokov.

Vhodná doba pre ťažbu dreva je asi 70 rokov. Keď jeden dom doslúži, vyrastie v lese drevo na dva nové.


Základ drevostavby je presne a pevne vytvorená konštrukcia montovaneho domu. Veľmi dôležité prvky sú spojovace kotvy, bovy, ježe, šroby, konveksné klince, tieto prvky držia dom pokope.


Montovane domy majú byť postavené zo sucheho dreva. Najkvalitnéjšie domy sa stavajú z KVH a BSH hranolov, vysušené na vlhkosť 15% (± 3%), kvalita NSi – konštrukčná alebo Si – pohľadová, štvorstranne hobľované, kalibrované po celej dĺžke, hrany skosené, dĺžkovo nadpájané cinkovým spôsobom a odporné na krútenie.

Dopytu po materiáloch na výstavbu drevených domov alebo ich častí sa prispôsobujú aj výrobcovia. Tí reagujú buď výrobou nových materiálov alebo úpravou a zlepšením vlastností existujúcich produktov. Mimo materiálu z masívneho dreva ako KVH a BSH hranoly, latky alebo trámy sa drevostavba nezaobíde bez konštrukčných dosiek alebo panelov.

Medzi najznámejšie a najviac používané patria:

Tieto materiály je možné použiť na opláštenie celého domu alebo drevenej kostry. Rovnako tak sa hodí na strechy, podkrovie alebo ako podklad pod plávajúcu podlahu. Použiť ich tiež môžeme k stavbe ľubovoľných priečok alebo vonkajších stavieb či prístreškov. Veľkosť a sila jednotlivých formátov dosiek sa líšia podľa spôsobu ich použitia.

Sendvičová skladba stien

Opláštenie drevenej doskovej alebo hranolovej kostry je tvorené z vonkajšej strany konštrukčnými doskami OSB, ktoré majú spravidla hrúbku 12 mm. Priestor medzi konštrukciou je vyplnený minerálnou vatou, ktorá má výborné tepelné i zvukové izolačné vlastnosti. Tu sa nachádza aj vzduchová medzera, v ktorej sú vedené všetky rozvody podľa projektovej dokumentácie.

OSB dosky sú ďalej pokryté najčastejšie 100 mm polystyrénom, na ktorý sa ďalej nanáša akrylátová vonkajšia omietka. V tejto fáze sa súčasne vykoná osadenie okien, dverí, montáž komína a pokládka strešnej krytiny.

Vnútorné dispozície

Nízka hmotnosť a ľahká demontovateľnosť stavebných konštrukcií na báze dreva vytvára podmienky pre možnosť ich jednoduchých a nenáročných úprav v priebehu užívania stavby. To umožňuje jednoduchú zmenu dispozičného usporiadania domu podľa potrieb užívateľa a predlžuje morálnu životnosť týchto stavieb. V prípade potreby je možné použitím suchej výstavby priečok z drevených materiálov alebo sadrokartónu ľahko prestavať.

Aký dom a z akého materiálu sa nakoniec rozhodnete postaviť je len a len na vás. Zvažovanie to nie je jednoduché. Každý očakáva od bývanie niečo iné. Pravdou však zostáva, že drevo je materiálom zajtrajška a to vďaka tomu, že je to jeden z mála obnoviteľných materiálov, ale predovšetkým pre nenahraditeľný pocit bývania v ňom.

Partneri

  • cetris
  • bramac
  • caprol
  • gipsol
  • schiedel
  • velux
  • bova
  • prp_sro